İsveç Ukrayna üçün Dünya Bankına 276,8 milyon dollarlıq kredit zəmanəti verəcək
İsveç hökuməti Ukraynaya əlavə büdcə dəstəyi üçün Dünya Bankına 2,5 milyard kron (276,8 milyon dollar) məbləğində kredit zəmanəti vermək niyyətindədir.
Operativ Media xəbər verir ki, bu barədə İsveç hökumətinin kansleri məlumat verib.
Bəyanatda deyilir: "Ukraynanın maliyyə problemlərini həll etmək üçün beynəlxalq ictimaiyyətin əlavə dəstəyinə ehtiyac var. 2026-cı ilin birinci rübünün sonuna qədər Ukraynanın təcili maliyyə ehtiyaclarını ödəmək üçün hökumət Dünya Bankına təxminən 2,5 milyard CZK (236 milyon avro) məbləğində kredit verməyə imkan verən zəmanət təklif etmək niyyətindədir".
İsveçin zəmanətləri Ukraynaya Dünya Bankının SÜLH yardım proqramı çərçivəsində kredit almağa imkan verəcək. Bu, Ukraynanın sosial və humanitar xərclərini, o cümlədən pensiyalar, dövlət qulluqçularının maaşlarını, aztəminatlı ailələrə, əlillərə və məcburi köçkünlərə dəstək xərclərini dövlət büdcəsindən kompensasiya edəcək.
2022-ci ilin fevral ayından bəri İsveçin Ukraynaya göstərdiyi hərbi və humanitar yardımın ümumi məbləği 114 milyard kron (12,62 milyard dollar) təşkil edib.