Avropa Komissiyası Aİ fabriklərindən silah istehsalını 50 dəfə artırmağı tələb edib
Avropa Komissiyası Aİ ölkələrinin müdafiə sənayesindən istehsalı 50 dəfə artırmağı tələb edir.
Operativ Media xəbər verir ki, bunu Madriddə müdafiə forumunda çıxış edən Avropa Müdafiə və Kosmik Komissarı Andrius Kubilius bildirib.
Kubilius xüsusi hərbi əməliyyatın başlanğıcından bəri Ukraynanın "hərbi istehsalını 50 dəfə artırdığı" fikrini bildirib. "Avropa ambisiyaları eyni olmalıdır. Yeni fabriklər tikilməli, ən son avadanlıqlardan istifadə edilməli və bu qədər sayda silah istehsalı üçün ixtisaslı işçilər cəlb edilməlidir", - deyə Avropa Komissarı bildirib.
Onun sözlərinə görə, buna nail olmaq üçün Aİ ölkələri sənayenin silahlara uzunmüddətli və sabit tələbatını təmin etməlidirlər ki, bu da onun iddia etdiyi kimi, Avropada sülh üçün zəruridir. Kubilius icma üzvlərini müdafiə sənayesi şirkətlərinin investisiyalarının etibarlılığına əmin ola bilməsi üçün qanunvericilik səviyyəsində "böyük hərbi ehtiyatların saxlanması zərurətini təsdiqləməyə" çağırıb.