Minskdə MDB ölkələrinin Daimi Nümayəndələr Şurasının növbəti iclası keçiriləcək
Minskdə MDB ölkələrinin Daimi Nümayəndələr Şurasının növbəti iclası  keçiriləcək
Birlik üzv dövlətlərinin Birliyin Qanunvericilik və Digər Orqanları yanında Daimi Səlahiyyətli Nümayəndələr Şurasının növbəti iclası 24 fevralda Minskdə keçiriləcək.
Operativ Media xəbər verir ki, bu barədə MDB İcraiyyə Komitəsi məlumat yayıb.
İclasda daimi nümayəndələr MDB ölkələrinin XXXIII Minsk Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirakı, Dövlət Başçıları Şurası, Hökumət Başçıları Şurası, Xarici İşlər Nazirləri Şurası və MDB İqtisadi Şurasının iclaslarında nümayəndə heyətləri başçıları tərəfindən təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıqla bağlı irəli sürülən təşəbbüslər üçün yol xəritəsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə edəcək və MDB sektoral əməkdaşlıq orqanlarının 2025-ci ildə təhlükəsizlik sahəsində fəaliyyətinin ümumiləşdirilməsini təmin edəcəklər.
Bundan əlavə, Müstəqil Dövlətlər Birliyi Hökumət Başçıları Şurasının növbəti iclasının gündəliyinin layihəsinə dair təkliflərin, 2023-2025-ci illər üçün MDB hüquqi bazasının inkişafı üzrə uzunmüddətli planın həyata keçirilməsinin nəticələrinin, eləcə də sonrakı üç illik dövr üçün hazırlanmış oxşar sənədin nəzərdən keçirilməsi planlaşdırılır.
MDB Müşahidə Missiyası rəhbərinin namizədliyi 2026-cı il martın 15-də keçirilməsi planlaşdırılan Qazaxıstan Respublikasının yeni Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə bağlı ümumxalq referendumunda təsdiqlənəcək.